Ашық сабақ

Үшбұрыштар

  • 21 сентября, 2023
  • 0

7.3А бөлім: Үшбұрыштар     Күні: 28.01.2022 Мұғалімнің аты-жөні:    Деменова Айдана Мұханбетқызы Сынып: 9 Қатысқандар саны:18 Қатыспаған оқушы саны: Сабақ тақырыбы Үшбұрыштарды шешу Оқу мақсаттары 9.1.3.7 синустар теоремасын

7.3А бөлім: Үшбұрыштар  

 

Күні: 28.01.2022 Мұғалімнің аты-жөні:    Деменова Айдана Мұханбетқызы
Сынып: 9 Қатысқандар саны:18 Қатыспаған оқушы саны:
Сабақ тақырыбы Үшбұрыштарды шешу
Оқу мақсаттары 9.1.3.7 синустар теоремасын білу және қолдану
Сабақ мақсаттары —        Синустар теоремасын білу

—        Синустар теоремасын есептер шығаруда қолдану

 

Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Басы

3  минут

 

 

 

 

 

 

 

Білу кезеңі

5 минут

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.

— Оқушыларда сабаққа қажетті құралдардың болуын қадағалау.

-Топқа бөлу. Сыныпты топқа бөлеміз. Сыныпты топқа бөлеміз. Оқушыларды үшбұрыштардың суреттері бойынша 3 топқа бөлу

 

«Блум таксономиясы әдісін түсіндіріп айту

 Үй тапсырмасын тексеру.

“Үшбұрыштарды шешу ” тақырыбы бойынша теориялық материалдарды қайталау. Анықтамалар мен тұжырымдардың ақиқат/жалғандығын анықтауға арналған тест.

1)     Тең қабырғалы үшбұрышта ішкі бұрыштары өзара тең және әрқайсысы 60°-тан.(А)

2)     Қабырғалары 2 см, 7 см, 3 см болатын үшбұрыш бар.(Ж)

3)     Тікбұрышты теңбүйірлі үшбұрыштың катеттері өзара тең. (А)

4)     Үшбұрыш-үш нүктеден,үш қабырғадан, үш бұрыштан тұрады (А)

5)     KLN үшбұрышында  KL=8,4 cм,  LN=13,2 см,  KN=7,5 см.  L бұрышы ең үлкен. (Ж)

Wordwall әдісімен тексеремін

Дескриптор               

Білім алушы

− ақиқат тұжырымдарды анықтайды.

− жалған тұжырымдарды анықтайды.

Оқушылар  таңдаған үшбұрыштар бойынша топтарға бөлінеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 балл

В.А. Смирнов, Е.А.Тұяқов , 2019ж .   Жалпы білім беретін  мектептің 9-сыныбына  арналған  оқулық

 

Негізгі бөлім

 

Түсіну кезеңі

5 минут

 

 

Теорема

Үшбұрыштың қабырғалары оларға қарсы жатқан бұрыштарының синустарына пропорционал

 

Оқушылар теореманы еске түсіреді.

 

  Презентатция

kk/subject/

geometriya/

9synyp/

sinustar-

zhane-kosinustar-teoremalary—14304

Қолдану кезеңі

 

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау кезеңі

Жұптық жұмыс

5  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық  жұмыс

4 минут

Синустар теоремасы:

1) үшбұрыштың белгілі бұрыштары мен бір қабырғасы бойынша оның қалған екі қабырғасын табуға;

2) үшбұрыштың белгілі екі қабырғасы мен олардың біреуіне қарсы жатқан бұрышы бойынша осы үшбұрыштың қалған бұрыштарын табуға мүмкіндік береді.

 

Өзен арқылы А нүктесінен В нүктесіне дейін көпір салу керек. Инженер А нүктесінен С нүктесіне дейінгі қашықтық 100 м, ал АВС үшбұрышының А бұрышы 85°, ал В бұрышы 46°-ке тең екенін анықтады.. Көпірдің ұзындығы қандай болады?

Дескриптор: Білім алушы

-С бұрышының шамасын үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын пайдаланып анықтайды

— синустар теоремасын қолданып, теңдеу құрады;

— есептеулер жүргізіп, белгісізді табады.

 

Оқушылардың жұптасып  дағдыларын дамыту, жұптасып жұмыс істей білуге үйрету, күрделілігі жоғары есептерде өзарара көмек көрсету, бірін-бірі оқытуға үйрету.

 

Дескриптор               

Білім алушы

− синустар теоремасын біледі.

− дұрыс есептеу жүргізеді.

 

«Мозайка» ойыны

Әр топқа пазл  беріледі.Әрбір топтың мүшелері өздерінің қабілет, қызығушылығына қарай топ ішінде,берілген пазлды дұрыс  талдайды. Дұрыс фигура құрастырады.

Мақсаты: оқушылар  формулаларды біріктіріп,дұрыс екеніне көз жеткізеді..

Дескриптор               

Білім алушы

− тригонометриялық функциялардың бұрышқа сәйкес мәндерін біледі

. − тригонометриялық функциялардың радиянға сәйкес мәндерін біледі

− дұрыс талдау жүргізіп,дұрыс фигура тұрғызады..

Бағалау:өзара бағалау

Үшбұрыштардың өмірде қолданылуына тоқталу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әрбір топтың мүшелері өздерінің қабілет, қызығушылығына қарай тапсырмаларды топ ішінде «ыңғайлас жұп»болып бөліп алады, шығарады, талдайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Мозаиканың» басымдылығы — оның топтық жұмыс істеу үшін құрылымдауы, ол сондай-ақ сөйлеуге және тыңдауға мүмкіндік береді.

 

• Мұғалім барлық сыныпты кішкентай топтарға бөледі (топта шамамен төрт оқушыдан). Мұғалімнің мұндай бастамасы барлық топтарда гендерлік теңдік сақтап, барлық сыныптың мүмкіндіктері мен қарым-қатынасын көрсетуге арналған.

 

•Барлық бастапқы топқа жалпы тапсырма беріледі. Үлестірме материал ұсынылған. Оқуға арналған материал күрделі емес, әрі көлемі шағын. Егер топта төрт оқушы болса, онда топқа арналған негізгі тапсырманың ішінде төрт сұрақ немесе тапсырма беріледі. Әр топта сұрақтар мен тапсырмаларды оқушылар өздері бөледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 балл

 

 

Презентатция

https://www.

youtube.

com/watch

?v=j0m

8tKSFQ74

Жинақтау кезеңі

 

Соңы

3  минут

 

 

 

 

Бағалау кезеңі

Сабақты қорытындылау

Бағалау.

Рефлексия жазу.

Үйге тапсырма:  оқулықтан № 17, 98 бет    

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.

 

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау Нұсқаулықпен жүргізіледі.
Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 
Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Leave a Reply

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *